W hołdzie budowniczemu miasta.
Tegoroczne obchody rocznicy śmierci Karola Korna przybrały w Bielsku-Białej niezwykle uroczysty charakter. Ten zmarły 110 lat temu architekt, filantrop i przedsiębiorca zostawił po sobie wiekopomne dzieło. Jego zasługą są do dziś cieszące oko bielszczan: Hotel President, Dworzec Główny i budynek Poczty Głównej.
Spotkanie z dziedzictwem Karola Korna rozpoczął spacer ulicami miasta, śladem dokonań wybitnego architekta. Przewodnikiem kilkudziesięcioosobowej grupy był dr Jacek Proszyk, który przytoczył wiele anegdot i szerzej nieznanych faktów z życia budowniczego.
– Był asystentem w Szkole Technicznej w Brnie, a później w Bielsku – przybliżał dr Jacek Proszyk. – Z żoną Paulą z domu Tugendhat miał trzech synów: Felixa, Ottona i Fritza. Oprócz swojej firmy architektoniczno-budowlanej, na prowadzenie której w 1882 r. otrzymał koncesję, był właścicielem kamieniołomów w Straconce oraz cegielni i tartaku w Bielsku. W uznaniu jego pracy cesarz Franciszek Józef I nadał mu tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego . Wspomagał finansowo ubogie dzieci i studentów. Posiadał w swojej firmie budowlanej własną jednostkę straży pożarnej, co było wówczas rzadkością. Sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Budowlanego, był założycielem Związku Wsparcia przy Uniwersytecie Wiedeńskim, członkiem korporacji Franconia i członkiem Zarządu Izraelickiej Gminy Wyznaniowej. Zmarł w wieku 54 lat i został pochowany w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu żydowskim.
Pozostawił firmę budowlaną, która działała pod jego imieniem przez cały okres międzywojenny. Karol Korn w uznaniu zasług został w 1998 r. uhonorowany przez władze miejskie Bielska-Białej ulicą swojego imienia – przypomniał historyk.
Po spacerze uroczystości rocznicowe przeniosły się do Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Gości przywitała Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Publiczność wysłuchała następnie ciekawych wykładów, które wygłosiły dr Ewa Janoszek („Nieznane fakty z życia Karola Korna”) i prof. Ewa Chojecka („Przywracanie pamięci Karola Korna jako budowniczego miasta”). W trakcie uroczystości uczniom z bielskich szkół podziękowano za udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, wręczając im z tej okazji okolicznościowe dyplomy. Spotkanie zakończył koncert pieśni żydowskich w wykonaniu rabina Itzchaka Horovitza, któremu akompaniowali: Walentyna Dubrowskiego (fortepian) i Michała Półtoraka (skrzypce).
Uroczystości rocznicowe ku czci Karola Korna zorganizowały Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów.
Tekst: Maciej Chrobak.