Uczniowie ZS nr 1 z Wadowic

Mili goście z Wadowic

Mili goście z Wadowic.

Przedstawiamy relację uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Wadowicach z wycieczki do Bielska-Białej.

W kierunku Beskidów.

W ubiegły piątek (04.11) uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Bielska-Białej. Miasta u podnóża gór. Klasa II C odwiedziła nie tylko Żydowską Gminę Wyznaniową, ale również podziwiała nowatorską wystawę w Bielskiej Galerii BWA czy spacerowała po Starym Rynku.

Nowa wiedza.

Po raz pierwszy gościliśmy w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Zostaliśmy zaproszeni przez panią Dorotę Wiewiórę, która jest jej przewodniczącą. Opowiedziała o świętach obchodzonych przez Żydów. Zaprezentowała także Torę, której egzemplarz pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku – relacjonują nasi uczniowie.
Należy przyznać, że wykład był bardzo ciekawy i dał nam wiedzę na temat interesujących nas zagadnień.

Pomnik z… masła.

Kolejnym punktem wyprawy była Bielska Galeria BWA. Tam przywitał nas dr Jacek Proszyk, który przybliżył nam wystawę zatytułowaną „Odejście”. Składają się na nią prace artystów, którzy przekraczają wyznaczone ramy sztuki.
To było zaskoczenie. Prace były dziwne. Na pewno dawały do myślenia – przekonują koledzy.
Jedną z najbardziej intrygujących prac była wieża zbudowana z… masła. Można zadać pytanie, czy wciąż mamy do czynienia ze sztuką? Jeśli wyjdziemy z założenia, że powinna wzbudzać emocje, to chyba odpowiedź będzie twierdząca.

Samotny pośród tłumu.

Na mapie naszej wycieczki znalazło się także, chyba jedyne w Polsce, Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Założył je Tadeusz Modrzejewski. Człowiek, który przepisuje książki i jest ostatnim skrybą w naszym kraju.
Okazał się miłą osobą, która swoje życie poświęciła pasji. Nam najbardziej spodobał się witraż, który wykonał, a który przedstawia autora Chłopów – stwierdzają uczestnicy wycieczki.

Jesienny spacer.

Przed wyjazdem z Bielska-Biała udało nam się zwiedzić cmentarz żydowski, który jest szczególnym miejscem. Przypomina trochę zagubiony, tajemniczy ogród. Jest porośnięty starymi drzewami, które są okryte bluszczem. Spore wrażenie robią także nagrobki, które sa pokryte patyną czasu.

Dziękujemy wszystkim za gościnę. Pani Dorocie Wiewiórze za ciekawy wykład, a panu Tadeuszowi za intrygujący przekaz o pasji i marzeniach.

Konrad Jabłoński
Zdjęcie: Magdalena Kurek

źródło: https://www.facebook.com/zs1wadowice/posts/1217897711617607


Warning: printf(): Too few arguments in /home/gwz/domains/gwz.bielsko.pl/public_html/wp-content/themes/dazzling-child/content-single.php on line 62